AULA









Krajinářské a urbanistické řešení kampusu ČZU v Praze 6 - Suchdole
Autorem krajinářských úprav areálu ČZU v Praze je pan Profesor Jiří Mareček, který dlouhodobě působil jako vysokoškolský pedagog na České zemědělské univerzitě v Praze, nejprve v 60. letech 20. století, následně opět od 90. let 20. století do roku 2015. Pan profesor vynikajícím způsobem krajinářsky rozvinul původní urbanistickou a architektonickou koncepci kampusu ČZU v Praze od Prof. Dr. Ing. arch. Jana Čejky, který budoval areál univerzity na základě vítězství v architektonicko-urbanistické soutěži. S tímto dílem se tak mohou všichni pedagogové a studenti setkávat každý den a obdivovat cit pro skloubení celkového urbanistického řešení a staveb areálu s bravurní kompozicí dřevin, která jednotlivé stavby propojuje do harmonického krajinářského celku. Prof. Jiří Mareček vyprojektoval a osobně vedl také realizaci dendrologické zahrady, situované na konci areálu ČZU v Praze – Libosadu. V dalším rozvíjení krajinářské kompozice kampusu ČZU v Praze pokračujeme, od roku 2021 mám možnost působit jako garant krajinářského řešení areálu ČZU v Praze a doplňovat tak hodnotnou krajinářskou kompozici areálu o nové partie.
Doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D., autorizovaný krajinářský architekt
vedoucí katedry zahradní a krajinné architektury FAPPZ ČZU v Praze
Vize ČZU
Česká zemědělská univerzita je v rámci svého vzdělávacího a tvůrčího portfolia i dopadů svých činností ve společnosti živým příkladem (národním, evropským i světovým) společensky odpovědné univerzity, reflektující, plně akceptující a implementující principy udržitelnosti (její environmentální, společenský a hospodářský pilíř v projekci do životaschopnosti, spravedlivosti a únosnosti/snesitelnosti) vyjádřené v 17 cílech udržitelnosti OSN (UN SDGs) a propojené s kontextem politiky Zelené dohody pro Evropu.
ČZU klade důraz na:
- čisté energie, bioekonomiku a cirkulární ekonomiku
- udržitelné zemědělství a potravinářství – v souladu se strategií EU „Z pole na talíř“
- využívá chytré technologie, inovace a využívá inteligentní technická řešení
- ochranu přírodních zdrojů a zdraví; aktivně přistupuje k ekologii, klimatickým změnám a krizím;
- ČZU podporuje rozvoj měst a venkova
- ČZU podporuje mezinárodní spolupráci a výzkum. Univerzita je respektovaným centrem vzdělanosti a vědy s významným přínosem pro společnost.

Mise ČZU
- Akademický lídr v oblasti udržitelnosti – propojení vzdělávání, vědy a společenské odpovědnosti.
- Excelentní univerzita v klíčových oblastech, kterými jsou: zemědělství, potravinářství, lesnictví, životní prostředí, ekonomie, IT, strojírenství, technologie a materiály.
- Reagovat na nové výzvy – rozvoj v dalších oborech jako je architektura, veterinářství, sociální aspekty lidského života či kybernetická bezpečnost. Díky řešení těchto výzev ČZU přispívá svou vzdělávací a tvůrčí činností.
- Připravovat kompetentní absolventy a absolventky, kteří budou schopni řešit současné i budoucí problémy na lokálních i mezinárodních všech úrovních.
- Kvalitní výuka a výzkum s důrazem na strategické řízení, silnou spolupráci s praxí a aplikovatelnost.
- Mezinárodní dosah – působení v Evropě i v tropických/subtropických zemích.
- Moderní vzdělávání 21. století – celoživotní učení, digitalizace, flexibilita a internacionalizace.
- Společenská odpovědnost – podpora udržitelného a kvalitního života v ČR i ve světě.